o-charts

Mapy wektorowe do OpenCPN

English - Español - Français - Deutsch - Nederlands - Norsk - Svenska - Eesti - Suomi - Polski


Warunki używania S-63 UserPermit

Instalacja UserPermit/InstallPermit oraz map S-63

kroki

  1. System to komputer, na którym będziesz używać OpenCPN. Zestaw map, na który od sprzedawcy map uzyskasz licencję dla danego systemu, może być używany tylko na nim. Pobierz i zainstaluj wtyczkę S-63 (dla odpowiedniej wersji OpenCPN).

  2. Przejdź do OpenCPN, Opcje → Wtyczki → S63 i włącz wtyczkę. Następnie przejdź do OpenCPN, Opcje → Mapy → Mapy S63 → Klucze/zezwolenia i utwórz plik identyfikatora systemu (Fingerprint) dla swojego systemu, naciskając przycisk Utwórz identyfikator systemu.

  3. Przejdź do sklepu o-charts i kup UserPermit.

  4. Przejdź do Moje zezwolenia UserPermit S-63 i utwórz InstallPermit, przesyłając plik Fingerprint, wygenerowany przed chwilą i przypisz go do twojego S-63 UserPermit.

  5. Odwiedź sklep dostawcy map S-63 i kup mapy S-63, których potrzebujesz, wykorzystując swój UserPermit S-63 dla OpenCPN. Czasami dostawca poprosi o “HW-ID”, zignoruj to pytanie.

  6. Ściągnij i rozpakuj swoje zestawy map S-63. Powinien tam być katalog o nazwie ROOT_ENC (zawierający komórki mapy), znajdziesz tam także plik o nazwie PERMIT.txt zawierający CellPermit.

  7. Przejdź do OpenCPN, Opcje → Mapy → Mapy S63 → Klucze/zezwolenia. Wprowadź swój UserPermit i przetestuj go wciskając Nowy UserPermit. Wprowadź swój InstallPermit i przetestuj go wciskając Nowy InstallPermit.

  8. Przejdź do OpenCPN, Opcje → Mapy → Mapy S63 → Komórki map. Zainstaluj zezwolenia CellPermit poprzez wciśniecie przycisku Importuj zezwolenia CellPermit i wybranie pliku PERMIT.txt w zestawie map S-63. Zaimportuj zestawy map S-63, naciskając Importuj mapy/korekty i wskazując katalog ENC_ROOT.

  9. OpenCPN utworzy niezbędne pliki eSENC. Instalacja została zakończona!

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego mapy S-63?

Są to oficjalne i zwykle najbardziej aktualne z dostępnych map. Mapy wektorowe używane w rekreacji są w najlepszym przypadku tworzone na podstawie tych map (niekiedy będą zawierały pewne dodatkowe specyficzne informacje).

Dlaczego trzeba płacić za UserPermit?

Musimy pobierać takie opłaty, by móc współpracować z IHO. Administracja i koszty są ograniczone do minimum. W przypadku, gdy odniesiemy wielki sukces ekonomiczny, fundusze zostaną przeznaczone na rozwój OpenCPN.

Jak liczony jest “system” w przypadku komputera z wyborem systemu podczas uruchamiania?

Każda kombinacja sprzęt + system operacyjny liczona jest oddzielnie i wymaga własnego InstallPermit.

A co z instalacją na maszynie wirtualnej?

To nie zadziała. Musimy zapobiegać klonowaniu systemów.

Musiałem ponownie zainstalować system operacyjny. Teraz InstallPermit jest już nieważny.

Wygeneruj nowy InstallPermit.

Mój komputer uległ uszkodzeniu. Czy mogę odzyskać mapy?

Tak, także w tym przypadku będzie to “kosztowało” jeden InstallPermit dla nowego komputera.

Ile kosztują mapy S-63 (i czemu czasami są tak drogie)?

Cena detaliczna map jest ustalona przez poszczególne Biura Hydrograficzne (HO). Ich użytkownikami jest przemysł żeglugowy albo oficjalne agendy rządowe, nie żeglarze rekreacyjni. To jest znany problem i powód, dla którego mapy S-63 są obecnie bardzo rzadko używane w rekreacji. Potrzebny będzie silny lobbing, aby uzyskać lepsze rozwiązania i niższe ceny. Pomoc lub wsparcie osób, która mają odpowiednie kontakty, będą mile widziane.

Kończy się okres ważności mojej licencji. Co się stanie?

Mapa nie zniknie, ale będzie wyświetlane ostrzeżenie.

OpenCPN jest oprogramowaniem open source. Gdzie znajdę kod wtyczki?

Aby pracować z mapami S-63, musimy mieć pewność, że nie będą dostępne żadne kopie niezaszyfrowanych komórek map. Dlatego wtyczka ma część open-source i część binarną. Podobnie jak wtyczki komercyjnych map BSB4 albo NV-charts.