o-charts

Mapy wektorowe do OpenCPN

English - Español - Français - Deutsch - Nederlands - Norsk - Svenska - Eesti - Suomi - Polski


Warunki używania map oeRNC

Instalacja map

Jeśli system, w którym chcesz zainstalować mapy jest podłączony do Internetu, wykonaj kroki opisane w punkcie pozyskiwanie map online. To prostszy i zalecany sposób.

Jeśli system, w którym chcesz zainstalować mapy NIE jest podłączony do Internetu postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi w punkcie Pozyskiwanie map offline.

W celu zainstalowania map na Androidzie postępuj jak przy pozyskiwaniu map online.

Pozyskiwanie map online

 1. Pobierz i zainstaluj wtyczkę oeRNC (tylko dla OpenCPN w wersji 5.0 lub wyższej). Jeśli wtyczka oeRNC jest już zainstalowana, zaktualizuj ją do najnowszej wersji.

 2. Przejdź do OpenCPN, Opcje → Wtyczki → oeRNC i włącz wtyczkę.

 3. Przejdź do sklepu o-charts i kup licencje na zestawy map, którymi jesteś zainteresowany. Zapamiętaj dane dostępu do sklepu o-charts (e-mail i hasło), będziesz ich potrzebować później. Pomiń ten krok, jeśli już kupiłeś mapy.

 4. Jeśli chcesz przypisać swoje mapy do klucza USB , podłącz go do teraz port USB. Pomiń ten krok jeśli nie posiadasz klucza sprzętowego USB.

 5. Przejdź do OpenCPN, Opcje → Mapy→ Mapy oeRNC. Na karcie “Moje mapy” naciśnij Odśwież listę map. Użyj strzałek, aby wyświetlić ukryte zakładki.

 6. Zaloguj się danymi dostępu do sklepu o-charts.

 7. Jeśli używasz klucza USB, zignoruj ten krok. Po pierwsze - musisz zidentyfikować swój system za pomocą nazwy systemu. Jeśli instalujesz mapy oeRNC po raz pierwszy w tym systemie, wybierz nowy system i podaj nazwę składającą się z 3-15 znaków (tylko litery i cyfry bez spacji czy znaków specjalnych). Jeśli system był już używany, wybierz z listy odpowiadającą mu nazwę systemu. Jeśli wybierzesz złą nazwę systemu instalacja map może się odbyć, ale nie będą one działać. Jeśli instalujesz mapy w drugim systemie lub przeinstalowałeś system operacyjny, wybierz Nowy, aby utworzyć nowe przypisanie.

 8. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie aby przypisać, pobrać i zainstalować dla systemu (lub klucza USB) zestawy map, których licencje kupiłeś w sklepie o-charts. Po wykorzystaniu wszystkich dostępnych przypisań mapy nie będą dostępne dla kolejnych.

Uaktualnienia - online

Powinieneś sprawdzać *Opcje → Mapy → Mapy oeSENC * od czasu do czasu, aby dowiadywać się czy dostępna jest aktualizacja. Aktualizacje online są przyrostowe, ale nie martw się, wtyczka oeRNC zadba o to, aby pobrane zostały wszystkie niezbędne aktualizacje pośrednie, które mogłeś przegapić.

Pozyskiwanie map do Androida

 1. Zainstaluj najnowszą wersję OpenCPN dla Androida 4.4 (lub wyższego) ze Sklepu Play. Upewnij się, że używasz oficjalnej aplikacji OpenCPN.

 2. Zainstaluj wtyczkę oeRNC dla aplikacji OpenCPN ze Sklepu Play. Otwórz aplikację i kliknij na “Instaluj wtyczkę oeRNC”.

 3. Przejdź do sklepu o-charts i kup licencje na zestawy map, którymi jesteś zainteresowany. Pomiń ten krok, jeśli już kupiłeś mapy. Zapamiętaj dane dostępu do sklepu o-charts (e-mail i hasło), będziesz ich potrzebować później.

 4. Przejdź do OpenCPN, Opcje → Mapy→ Mapy oeRNC. Na karcie “Moje mapy” naciśnij Odśwież listę map. Użyj strzałek, aby wyświetlić ukryte zakładki.

 5. Zaloguj się do sklepu o-charts za pomocą swojego e-mail i hasła.

 6. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie aby przypisać, pobrać i zainstalować w systemie zestawy map, których licencje kupiłeś w sklepie o-charts. Nie zapomnij sprawdzać od czasu do czasu, czy nowa aktualizacja jest dostępna.

Pozyskiwanie map offline

W przypadku systemów bez połączenia z Internetem musisz utworzyć plik identyfikatora tego systemu, aby - po przeniesieniu go na komputer z dostępem do Internetu - zażądać wygenerowania i pobrać zestaw map dla sytemu docelowego. Zakładamy, że najnowsze wersje OpenCPN i wtyczki oeRNC są zainstalowane w systemie docelowym.

 1. Jeśli chcesz przypisać swoje mapy do klucza USB , podłącz go do teraz port USB. Pomiń ten krok jeśli nie posiadasz klucza sprzętowego USB.

 2. Przejdź do OpenCPN, Opcje → Wtyczki → oeRNC i włącz wtyczkę.

 3. Wejdź w Ustawienia i kliknij Utwórz plik ID dla klucza USB…- jeśli masz klucz USB, lub Utwórz plik identyfikatora systemu…</ em> jeśli nie masz klucza sprzętowego. Wtyczka poda ścieżkę dostępu do pliku *Fingerprint. W przypadku Windows i macOS kopia jest tworzona bezpośrednio na pulpicie. W przypadku Linuxa plik jest tworzony w katalogu ~/.opencpn.</p></li>

 4. Skopiuj plik Fingerprint na przenośny nośnik i znajdź jakiś komputer z dostępem do Internetu.

 5. Przejdź do sklepu o-charts i kup licencje na zestawy map oeRNC, którymi jesteś zainteresowany. Pomiń ten krok, jeśli już kupiłeś mapy.

 6. Przejdź do strony Moje mapy oeRNC i utwórz tam identyfikator systemu, przesyłając plik Fingerprint. Pozostaw nazwę systemu pustą jeśli używasz klucza USB.

 7. Wybierz ów nowy identyfikator systemu dla każdego zestawu map, który chcesz przypisać do tego systemu. Raz dokonane przypisanie, nie może być zmienione.

 8. Zażądaj przygotowania map, klikając przycisk, Przygotuj. Po kilku chwilach otrzymasz 2 linki: jeden do map, drugi do pliku z kluczami do ich odszyfrowania. Skopiuj oba pliki na jakiś nośnik przenośny i przenieś je na system docelowy.

 9. W systemie docelowym rozpakuj plik map do wybranego katalogu i skopiuj pliki kluczy do tego samego folderu, w którym znajdują się rozpakowane mapy (.oernc). Zainstaluj mapy jak zwykle. Jeśli przypisałeś swoje mapy do klucza USB, musisz go podłączyć, aby móc korzystać z map.</ol>

Uaktualnienia - online

Aby zaktualizować zestaw map, przejdź do strony Moje mapy oeRNC. W kolumnie aktualizacje pokazana będzie ostatnia aktualizacja, którą pobrałeś. W kolumnie Ostatnia aktualizacja znaleźć można informację o aktualnym wydaniu dostępnym dla danego zestawu map. Jeśli te daty są różne, pojawi się przycisk Zażądaj. Aktualizacje offline są niezależne i kompletne, nie martw się o aktualizacje pośrednie, które mogłeś pominąć wcześniej. Usuń stary zestaw map z OpenCPN, lub zachowaj go w innym katalogu. Pobierz i zainstaluj nowy zestaw.

Najczęściej zadawane pytania

Dla jakich systemów operacyjnych istnieją wtyczki oeSENC i oeRNC?

Mapy oeSENC i oeRNC działają w Windows, Mac, Android i Linux (w tym także ARM).

A czy mogę zainstalować oprogramowania na maszynie wirtualnej?

To nie zadziała. Musimy zapobiegać klonowaniu systemów.

Czy można używać map oeSENC i oeRNC na iOS?

Nie. Nie istnieje wersja OpenCPN dla iOS.

Jak liczony jest “system” w przypadku komputera z wyborem systemu podczas uruchamiania?

Każda kombinacja sprzęt + system operacyjny liczona jest oddzielnie.

Dlaczego trzeba płacić za mapy oeSENC i oeRNC?

Musimy dostosować się do wymogów instytucji posiadających prawa do map. Instytucje te określają opłaty i warunki licencyjne. Administracja i koszty są ograniczone do minimum. W przypadku, gdy odniesiemy wielki sukces ekonomiczny, fundusze zostaną przeznaczone na rozwój OpenCPN.

OpenCPN jest oprogramowaniem open source. Gdzie znajdę kod wtyczki?

Aby wykorzystywać mapy oeSENC i oeRNC musimy mieć pewność, że nie będą dostępne żadne kopie niezaszyfrowanych komórek map. Dlatego wtyczka ma część open-source i część binarną. Podobnie, jak wtyczki komercyjnych map BSB4 albo NV-charts.